Akcja „Klasa z empatią”

Czy istnieje coś ważniejszego w życiu niż dobre relacje z drugim człowiekiem? Kluczem do ich kształtowania jest rozwijanie postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i umiejętność wspierania go w trudnych chwilach. Tych społecznych umiejętności musimy uczyć się już od dzieciństwa. Dlatego też klasy IV A i IV B przystąpiły w grudniu do projektu „Klasa z empatią”,  organizowanej przez Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” w ramach obchodów miesiąca świadomości – październik 2019. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat mutyzmu wybiórczego (selektywnego), jako zaburzenia o podłożu lękowym. W ramach tej akcji mogliśmy wspólnie zastanowić się nad lękami, które towarzyszą nam w codziennym życiu, nad tym, jak ważne jest, abyśmy sobie pomagali, traktowali się nawzajem z empatią, przeciwdziałali wykluczeniu. Uczniowie klas IV wraz ze swoimi wychowawczyniami – panią Anną Sobczyńską i panią Małgorzatą Furmanowską – prowadzili podczas godzin wychowawczych rozmowy na temat swoich lęków  i tworzyli plakaty, na których umieścili swoje propozycje dotyczące tego, jak mogą sobie w klasie pomagać na co dzień. Projekt zakończył się zadaniem, w którym dzieci przekazywały swoim kolegom miłe komunikaty. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jesteśmy w klasie po to, by się nawzajem wspierać.

Autorkami zdjęć są p. Małgorzata Furmanowska i p. Anna Sobczyńska.

Anna Sobczyńska – koordynator akcji „Klasa z empatią”