Klasy sportowe o profilu koszykówka

Od klasy pierwszej do ósmej uczniowie mają możliwość trenowania koszykówki w klasach sportowych.

Dziewczynki i chłopcy mają 6 godzin z trenerem lub trenerką i 4 godziny wychowania fizycznego, czyli codziennie mają 1,5 godziny zajęć sportowych. Plan jest tak układany, żeby jednego dnia dzieci miały trening, a kolejnego wychowanie fizyczne.

W ciągu roku dzieci biorą udział w turniejach organizowanych przez Poznański Szkolny Związek Sportowy,   grają w sparingach wewnętrznych z zaprzyjaźnionymi szkołami.

Szkoła współpracuje z klubami koszykarskimi
Enea AZS oraz Pyra AZS

AZS Poznań to klub z największymi koszykarskimi tradycjami w Poznaniu. W 2019 roku obchodził 100-lecie swojej działalności. Jest jednym z nielicznych klubów, dla którego rozwój sportowy zawodniczek jest równie ważny co nauka. Trenerzy mają stały nadzór nad wynikami w nauce oraz ściśle współpracują z wychowawcami klas, nauczycielami oraz rodzicami. Powstające klasy sportowe mają na celu wychowanie młodego pokolenia zawodniczek, umożliwiając im naukę na najwyższym poziomie -rozpoczynając od klas sportowych w szkołach podstawowych, poprzez liceum ogólnokształcące (współpraca z Liceum Szkołą Gortata), a na studiach wyższych kończąc. Zawodniczki mają możliwość kontynuowania kariery sportowej na różnych poziomach rozgrywek. W ligach młodzieżowych: od U10-U15 w szkole podstawowej, a wyżej od U16-U19, 2 lidze, 1 lidze oraz Ekstraklasie Kobiet (Enea AZS Politechnika Poznań). Wiele wychowanek Klubu (a także trenerki Moniki Sibory) gra obecnie w Energa Basket Lidze Kobiet.

Młodzieżowy Klub Koszykówki Pyra Poznań powstał w 1995 roku. Głównym celem jego działania jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży pięknej dyscypliny sportu, jaką jest koszykówka. Utworzenie klubu o takim profilu działalności okazało się trafnym posunięciem. Potwierdzeniem tego były i są wyniki osiągane przez drużyny w różnych kategoriach wiekowych. Od wielu lat zespoły młodzieżowe Pyry odgrywają wiodącą rolę w wielkopolskich rozgrywkach wojewódzkich, a także odnoszą szereg sukcesów w rozgrywkach centralnych.

Trenerzy prowadzący starają się zaszczepić miłość do koszykówki, dlatego organizujemy wspólne wyjścia na mecze Enei AZS Poznań w ekstraklasie oraz MKK Pyra Poznań w 2 lidze.

Udział w klasie sportowej stwarza możliwość do uczestnictwa w wielkich imprezach koszykarskich. Nasi absolwenci: Maks, Oskar, Szymon, Hubert w 2021 roku zdobyli srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Koszykówce chłopców kadr wojewódzkich.

Nasze absolwentki Maja i Ania wzięły udział w Meczu Gwiazd WZKosz na 100-lecie Wielkopolskiej Koszykówki.

W przerwie wakacyjnej oraz podczas trwania ferii zimowych uczniowie biorą udział w półkoloniach koszykarskich. Oprócz zajęć sportowych odbywają się również gry umysłowe jak warcaby, szachy czy zajęcia komputerowe.

Latem wyjeżdżamy na obozy rekreacyjno-sportowe do Karnic nad morzem oraz w inne atrakcyjne miejsca.

Kadra trenerska klas sportowych

Anna Waligórska – nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener. Anna związana ze Szkołą Podstawową nr 65 przez wiele lat. Bez niej nie powstałyby klasy sportowe. Dodatkowo prowadzi zajęcia z Animatora Sportowego w klasach 1-3, organizuje wiele turniejów oraz sparingów z nagrodami. Nasi absolwenci Szymon oraz Hubert, obecnie zawodnicy II i III Ligi Pyra AZS, pierwsze swoje kroki z koszykówką stawiali właśnie u trenerki Anny. Wybitny fachowiec w usprawnianiu dzieci, dzięki wielu zabawom i atrakcyjnej formie zajęć prowadzonej przez trenerkę, mamy w naszej szkole bardzo duże zainteresowanie klasami sportowymi.

Monika Sibora – to ceniona była polska koszykarka. Przez 20 lat zawodowej kariery reprezentowała barwy kilku klubów ekstraklasy. Występowała na pozycji rozgrywającej i rzucającej. Od czerwca 2013 roku Monika Sibora pracuje w AZS Poznań jako trener grup młodzieżowych oraz ich główny koordynator. Jest również koordynatorem ministerialnego programu KOSSM (Koszykarskie Ośrodki Szkolnego Szkolenia Młodzieży) przy Polskim Związku Koszykówki, dla uzdolnionych, młodych koszykarek. W ten sposób kontynuuje swoje sportowe i życiowe pasje. Jak sama mówi, jest to obecnie jej misja, którą realizuje z prawdziwą przyjemnością, zaszczepiając wśród młodzieży miłość do sportu i do koszykówki.

Roman Jańczyk – były zawodnik 2 ligowej drużyny MKK Pyra Poznań. Medalista młodzieżowych rozgrywek Mistrzostw Polski. Obecnie trener grup młodzieżowych w klubie Pyra AZS Poznań, asystent trenera kadry Wielkopolski.

Przemysław Szymański –pracuje w naszej szkole od 2022 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener chłopców w klasach sportowych. Były zawodnik wszystkich szczebli rozgrywkowych. „Debiutant 1. ligi 2006/07”, „Debiutant Ekstraklasy 2014/15” wg. „Przeglądu Sportowego”. Szkolił się pod okiem wielu trenerów ekstraklasowych i 1.ligowych (Dražen Anzulović, Rafał Knap, Michał Spychała). Przygodę trenerską rozpoczynał w MOS Opole. Od 2021 r. związany jest z Pyra Poznań, obecnie również trener 3LM (prowadzi drużynę  składającą się z naszych absolwentów).

Zofia Marek – trenerka dziewcząt; współpracuje z klubem ENEA AZS; pracuje w naszej szkole od 2023 roku.